مباحثی پیرامون مدیریت
هزينه زندگی خارجيان در مسکو تقريبا يک و نيم برابر نيويورک است و برای سومين سال پياپی گرانترين شهر دنيا معرفی شده و در مقابل برای ششمين سال پياپی، آسونسيون، پايتخت پاراگوئه ارزانترين شهر برای زندگی خارجيان شناخته شده است.

 بنا بر گزارش روز پنجشنبه، ۲۵ ژوئيه، مسکو گرانترين شهر جهان براي زندگي خارجيان است و پس از آن شهرهاي توکيو و لندن در مقام‌هاي دوم و سوم قرار دارند.

در اين گزارش که در مؤسسه بريتانيايي «مرکر» تهيه شده، هزينه‌ها در نيويورک مبنا قرار گرفته و دويست قلم مخارج روزانه زندگي همچون حمل و نقل، غذا، پوشاک و تفريحات در بيش از ۱۴۰ شهر جهان با يکديگر مقايسه شده است.

بنا بر اين گزارش، هزينه زندگي خارجيان در مسکو، تقريبا يک و نيم برابر نيويورک است و براي سومين سال پياپي گرانترين شهر دنيا معرفي شده و در مقابل براي ششمين سال پياپي، آسونسيون، پايتخت پاراگوئه، ارزانترين شهر براي زندگي خارجيان شناخته شده است.

بر پايه اين بررسي، شهر «پراگ»، پايتخت جمهوري چک با جهشي بي‌سابقه از نظر افزايش هزينه زندگي براي خارجيان روبه‌رو شده و از رتبه ۴۹ در سال گذشته به رتبه ۲۹ رسيده است. شهر استانبول نيز در بخش اروپايي ترکيه پانزده پله جهش داشته و در مقام ۲۳ قرار گرفته است.

در خاورميانه، شهر تل آويو، پايتخت اسرائيل، گرانترين شهر خاورميانه شناخته شده است و در رتبه  چهاردهم جهاني است. اما در اين فهرست جهاني، شهرهاي دبي و ابوظبي در امارات متحده عربي سقوط داشته‌ و به ترتيب در رتبه‌هاي ۵۲ و ۶۵ قرار گرفته‌اند.

در گزارش ياد شده که رتبه‌هاي پنجاه شهر را اعلام کرده، به موقعيت کنوني تهران، پايتخت ايران، اشاره‌اي نشده است.

البته بايد افزود كه شهرهاي آفريقايي در اين رتبه‌بندي، پايين‌تر رفته‌اند و تنها «لاگوس»، پايتخت نيجريه با هفت پله صعود در رتبه سي‌ام، يعني گرانترين شهر جهان قرار گرفته است.

در اين گزارش همچنين اشاره مي‌شود که به دليل بحران اعتباري كنوني و افزايش نرخ تورم، مردم در سراسر جهان اين گراني را لمس مي‌کنند، ولي در برخي از کشورها افزايش هزينه‌ها بيشتر از نقاط ديگر بوده است.

«ايوون تريبر»، يکي از پژوهشگران ارشد مؤسسه «مرکر» مي‌گويد: بررسي‌هاي ما نشان داده که نرخ اقلامي چون سوخت، مواد غذايي و يا مسکن در همه جا افزايش داشته، ولي نرخ افزايش يکسان نيست و برخي از کشورها نرخ تورم بيشتري دارند.

يکي از عواملي که در اين گزارش به عنوان دليل افزايش ناهمگون هزينه‌ها به آن اشاره شده، تغييرات سال‌هاي اخير در ارزش برابري ارزهاي مهم جهان است؛ براي نمونه، نرخ برابري روبل روسيه، يورو و ين ژاپن همه افزايش داشته، در حالي که ارزش دلار کاهش يافته است.
و به اين دليل، هزينه اعزام کارمندان عالي‌رتبه شرکت‌هاي آمريکايي به شهرهاي ديگر جهان بيشتر از گذشته است. در صورتي که پايين آمدن ارزش دلار ممکن است باعث جلب تعداد بيشتري از شهروندان کشورهاي خارجي به اقامت در شهرهاي آمريکا شود.

خانم ايوون تريبر مي‌گويد: گزارش امسال نيز نشان مي‌دهد که شهرهاي گران اروپا و آسياي شرقي مثل هميشه در بيست مقام نخست اين فهرست هستند، ولي در سال‌هاي اخير، برخي از پايتخت‌هاي کشورهاي اروپاي شرقي و يا برزيل، هند و ترکيه نيز که از اقتصاد در حال رشد و فعالي برخوردارند، به جمع بيست شهر گران دنيا مي‌پيوندند.

پس از مسکو، توکيو و لندن، دو شهر آسيايي ديگر سئول و هنگ کنگ در مقام‌هاي چهارم و پنجم هستند و اسلو، پايتخت نروژ در مقام ششم.

در خاورميانه، تل آويو در مقام چهاردهم اين فهرست است و دوبي و ابوظبي به ترتيب در رديف ۵۲ و ۶۵ قرار دارند. کاهش ارزش واحد پول امارات عربي متحده تحت تأثير دلار به نسبت سال‌هاي پيش، باعث شده است که هزينه زندگي براي خارجيان در اين شهر به نسبت ديگر نقاط جهان پايينتر باشد.

tabnak.ir

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم آذر ۱۳۸۸ساعت   توسط کامران  |